PRESS

Press

07 August 2013, Hürriyet

...

button

07 August 2013, Hürriyet

...

button

04 April 2013, Pilot Magazine UK
Eastern Turkey Flight, Pilot Magazine UK
...

buttonAtlas Dergisi

En Tehlikeli 10 Havaalanı07 January 2012 , Atlas Dergisi TUfan Sevincel - SAYI / 226

Dört şeritli karayoluyla kesişen ya da kumsalda olduğu için gelgitle sualtında kalan pistler; yan rüzgârlar, türbülanslar, sisler, fiyort duvarları. Birinde uçağın neredeyse insanların saçlarına değecek kadar alçalması, ötekinde soluğu denizde almamak için tekerleklerin tam pist başına konması gerekiyor. Her birine iniş yapmış Tufan Sevincel, dünyanın en tehlikeli 10 havaalanını Atlas sayfalarına taşıdı. 

Kimi için sevdiğine kavuşmak, bir başkası için özgürlük, bir diğeri için de kalabalık ve kaos demek havaalanları. Bazılarına da tehlikeyi çağrıştırıyor. Balta girmez Amazon ormanlarında, geçit vermez Himalayalar’da, Sibirya’da veya kutup bölgelerinde yaşayanlar içinse onları hayata bağlayan tek seçenek. İnşa edildikleri yeri dünyanın geri kalanına bağlayan, bazen asfalt, bazen toprak bu havaalanları, onları devamlı kullanmak zorunda olan insanlar için ne ifade ediyor, hiç düşündünüz mü?

Onlar için uçağa binmemek demek eve bazen günlerce süren zorlu yolculuklar yapmak, bin bir sıkıntı çekmek demek. İşte bu yüzden dünyanın en tehlikeli yerleri de olsalar insanlar Lukla, Narsarsuaq, Paro, Saba, Barra gibi coğrafyalarda havaalanlarını kullanmak zorunda. Peki son derece zorlu coğrafi ve meteorolojik koşullara sahip bu meydanlara iniş yapan kahraman pilotlar? Her uçuşta, geride bıraktıkları ailelerini mi akıllarına getiriyorlar, yoksa artık tehlikeleri kanıksamışlar mı?

Dünyanın en tehlikeli havaalanları konusunda, havacılık otoriteleri tarafından yayınlanmış birçok liste bulunuyor. Ama ilgili kaynakları araştırırken karşımıza çıkan bu listelerin büyük bir çoğunluğu yanlış ya da eski. Bir örnek vermek gerekirse, neredeyse tüm listelerde yer alan Kai Tak Havaalanı (Hong Kong), 30 kilometre batısında açılan Chek Lap Kok hizmete girince kapatıldı. Yine aynı listelerde yer alan Tegucigalpa Toncontin Havaalanı (Honduras), 2009 yılında pisti uzatılınca tehlikeli meydan özelliğini kaybetti; 1863 metre olan pist uzunluğu 300 metre arttırıldı ve daha önce inişin imkânsız olduğu kuzey tarafı da kullanılmaya başladı. Artık eskisi kadar tehlikeli olmadığı havacılık otoritelerinin ortak görüşü. Başka bir örnek de Portekiz’e bağlı Madeira Adası’nda bulunan Funchal Havaalanı. Madeira’ya yaptığım seyahatte havaalanına yaklaşan ve inen uçakları gördüğümde neden tehlikeli meydanlar listesinde yer aldığına anlam verememiştim. Daha önce 1600 metre olan pist uzunluğu pilotların korkulu rüyasıydı. Ama şu anda bir mühendislik harikası olan ve denizin üzerine çakılan 200 adet kazıkla uzatılıp genişletilen pist, herhangi bir zorluk oluşturmuyor.

Pilotluk hayatımda, günümüzde “dünyanın en tehlikelileri” olarak kabul edilen havaalanlarının 10’una da iniş yaptım. Bu meydanlar Grönland’dan Bhutan’a dünyanın dört bir yanına dağılıyor. Ve ne olursa olsun, insanlar uçmanın getirdiği kolaylıklardan vazgeçemiyor…

Listede her havaalanının künye bilgileri bulunuyor. “ICAO Kodu”, her havaalanına uluslararası sivil havacılık otoritesi tarafından verilen kod numarası. “Yükseklik” maddesi havaalanının denizden yüksekliğini, “Pist Doğrultusu” maddesi havaalanının pusula açısını gösteriyor; uçak bu pusula başına göre iniş ve kalkış yapıyor.

button 1  2  >>|