PRESS

Press

07 August 2013, Hürriyet

...

button

07 August 2013, Hürriyet

...

button

04 April 2013, Pilot Magazine UK
Eastern Turkey Flight, Pilot Magazine UK
...

buttonAirTürk Haber

Tek Motorlu Uçakla Dünyayı 7 Günde Dolaşacak16 May 2010 , AirTürk Haber Hürriyet Kokpit


Geçen yıl tek motorlu pervaneli uçakla dünya turunu tamamlayan ilk Türk amatör pilotu unvanını alan Tufan Sevinçel, rekor uçuşuna hazırlanıyor.
 
Tek motorlu uçakla 7 günde dünyayı dolaşmayı planlayan Sevinçel, bu uçuşu güney yarım küre üzerinden yapacak.
 
Turda ona bir Türk pilot eşlik edecek. Dönüşümlü olarak gece-gündüz uçacaklar. Yere sadece yakıt ikmali için inecekler.
 
Bu rekoru kırarak Türkiye’de genel havacılığı tanıtmayı hedeflediğini söyleyen Sevinçel “Küçük uçaklar insanlara özgürlük veriyor. Eğitiminizi aldıktan sonra istediğiniz yere uçabilmeniz mümkün. Bu rekoru kırmak için saatte ortalama 240 kilometre hızı tutturarak piston motorlu, basit bir uçakla dünya turunun  tamamlanabileceğini göstermek istiyorum.”
 
TUVALETİNİ TUTMASINI ÖĞRENDİ
 
* Geçen yıl 37 gün süren tura 2 Temmuz’da İngiltere’den başlayan Tufan Sevinçel, 34 bin 207 kilometre yol kat edip 18 ülkenin hava sahasından geçti. 34 havaalanına inip kalktı. 141 uçuş saati süren turun hazırlıkları ise 1,5 yıl sürdü. İzinlerin alınması, planlamanın yanı sıra Sevinçel ileri meteoroloji, suya iniş, hayati idame gibi kurslar gördü. Uçuşu İngiliz pilot Bill Hall ile gerçekleştirdi.
 
* Uzun süre havada kalan pilot için başka bir sorun havada bu süre içinde tuvaletini tutmasıydı. Bunun için akşam yemeğinden sonra hiç sıvı almadı. Uçuş sırasında suyunu yudum-yudum içti. Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’dan Kuzey Kutup çizgisindeki Sakha özerk bölgesine 13 saat uçup indiğinde ayakları uyuşmuştu.
 
* Hazar Denizi’ni geçerken iki defa motoru durdu. 1980 model gövdesi ağaç Robin Aignon tipi uçağı ile defalarca buzlandı. Tek mecburi iniş ise Türkiye’ye gelirken yaşandı. Rotası üzerindeki tehlikeli elektrik yüklü CB bulutları nedeniyle Bulgaristan’da küçük bir havaalanına inmek zorunda kaldı. Geri kalan tüm uçuşların tüm bacakları planlandığı gibi yapıldı.
 
* Bazı ülkelerde uçmak için kilometrelerce öteden yakıt getirilmek zorunda kalındı. Tüm uçuşta 5 ton 110 oktan Avgas yakıt harcadı. Dünya turu uçuşu 100 bin dolara mal oldu.
 
* Tüm bu uçuşun hikayesi ve fotoğraflar önümüzdeki aylarda yayınlanacak kitapta yer alacak.
 
38 YAŞINDA PİLOT OLDU
 
Uzun yıllar insan kaynakları konusunda danışmanlık yapan, kariyer.net sitesini kuran Tufan Sevinçel amatör olarak uçmaya 2001’de başladı.
 
Hobisi 2008’de profesyonelliğe taşıdı. ATPL olarak adlandırılan Havayolu Nakliye Pilot Lisansı’nı aldı.
 
Atlasjet Havayolları’nda Airbus A320 tip eğitimi gördü. Halen İngiltere’de yaşayan Sevinçel’in aynı zamanda helikopter ve planör pilot lisansı da bulunuyor.

button 1  2  >>|