PRESS

Press

07 August 2013, Hürriyet

...

button

07 August 2013, Hürriyet

...

button

04 April 2013, Pilot Magazine UK
Eastern Turkey Flight, Pilot Magazine UK
...

buttonStar TV

Türk pilottan 7 günde devr-i alem28 April 2012 , Star TV

 

Tek motorlu uçağıyla geçtiğimiz yıl dünyanın etrafını 37 günde turlayan ilk Türk pilotu Tufan Sevinçel, yeni bir deneme yaparak bu süreyi bir haftaya indirmeye hazırlanıyor. 
Her türlü hava şartında ya da tehlikede uçmayı öğrenen ve hobi olarak başladığı pilotluktaki en önemli hedefini gerçekleştiren Tufan Sevinçel şimdi de dünyanın etrafında yedi veya sekiz günde sadece yakıt ikmali için iniş yaparak bir uçuş denemesi gerçekleştirmeyi planlıyor.
AA muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Sevinçel, Temel Pilot Brövesi (PPL) aldığı ilk günden itibaren bu projeyi hayata geçirmeyi istediğini, dünyanın etrafını dolaşma fikrinin tüm pilotların hayali olduğunu söyledi.
Dünyanın etrafını dolaşmak için 2006 yılında hazırlıklarına başladığını anlatan Sevinçel, tek motorlu uçakla dünya turu yapmak için teknik açıdan donanım gerektiğini, bilginin bu işin temeli olduğunu ifade etti.
Uçuş tecrübesi kazanmanın ise çok fazla zaman aldığına değinen Sevinçel, şunları kaydetti:
"Bu unsurlar bir araya getirilirse başarıya ulaşılabilir. Bu işi yapabileceğime inanınca iki yıl süren hazırlık aşamasına geçtim. Dünyanın çeşitli bölgelerinde konuyla ilgili eğitimlere katıldım. Dünya turu uçuşu çok teknik bilgi ve dayanıklılık gerektiren bir aktivite. Kendimi hazır hissettiğimde 2009 yılı Temmuz ayında İngiltere'den uçuşa başlayarak toplam 18 ülkenin hava sahasını kat ettim ve 34 bin 207 kilometre uçtum.
35 hava alanına iniş yaptım ve toplam 141 uçuş saati süren bu faaliyet oldukça zor meteorolojik koşullarda gerçekleşti. 37 günlük dünya turumda 1980 yılı Fransız yapımı Robin Aignon modeli, 180 hp gücünde bir uçak kullandım." Dünya turunun en büyük sıkıntılarından birinin hava sahalarından ve hava alanlarından alınan izinler olduğunu dile getiren Sevinçel, "Pek çok prosedür var, Rusya'dan izin almak yaklaşık bir yıl sürdü, Moğolistan'a sadece iniş için bin 500 dolar ödedim. Tüm bunları üst üste koyunca gezide 100 bin dolardan fazla harcadım" diye konuştu.
Tufan Sevinçel, bu yılın sonunda gerçekleştirmeyi düşündüğü yeni bir projesi olduğunu belirterek, tek motorlu uçakla dünyanın etrafını yedi ya da sekiz günde sadece yakıt ikmali için yere inerek turlamak istediğini söyledi.
Daha önce yaptığı dünya turunun amacının zaman kısıtlaması olmadan sadece dünyanın etrafını dolaşmak olduğunu kaydeden Sevinçel, "Bu deneme ise dünyanın çevresini tek motorlu uçakla en kısa zamanda dolaşmaya yönelik. Zaman kısıtlaması dahilinde iki Türk pilotu olarak, değişmeli olarak, uçakta uyuyarak, yerde hiç zaman geçirmeden ikmaller hariç aralıksız uçuş olacak. Yedi veya sekiz gün içerisinde sadece ikmal yapmak için dokuz hava alanına iniş yapacağım. Bu uçuş denemesi Türk havacılık tarihinde bir olacak" dedi. 

button 1  2  >>|