PRESS

Press

07 August 2013, Hürriyet

...

button

07 August 2013, Hürriyet

...

button

04 April 2013, Pilot Magazine UK
Eastern Turkey Flight, Pilot Magazine UK
...

buttonHÜRRİYET

Hobinizi meslek yaparsanız keyfi kalmaz25 February 2010 , HÜRRİYET Deniz İnceoğlu

Tufan Sevinçel, Türkiye'ye ismini, 1999'da "Yılın Girişimcisi" ödülünü aldığında duyurmuştu. Kendisi, internette insan kaynakları sektörünün kurucusu. Ama onun iş yaşamı dışında çok daha farklı hedefleri vardı; tek motorlu uçakla dünya turu yapmak. Küçüklüğünden beri meraklı olduğu havacılıkta, alabileceği tüm bröveleri aldı. Her türlü hava şartında ya da tehlikede uçmayı öğrendi. Sonunda hobi olarak başladığı pilotluktaki en önemli hedefini geçen yaz gerçekleştirdi. Toplam 141 saatte, 18 ülkenin hava sahasından geçti. "Pek çok zorlukla karşılaştım ama dünyayı yukardan görmeyi başka hiçbir şeye değişmem" diyor.

Tufan Sevinçel'in (47) uçaklara merakı, subay babasının havacı arkadaşları sayesinde başladı. Özellikle küçük uçaklar ilgisini çekiyordu. Eğitimini farklı alanlarda yaptı, çünkü havacılıkla meslek olarak ilgilenince bir keyfi kalmayacağını biliyordu. Bundan 10 yıl önce, Sabiha Gökçen Havaalanı'ndaki uçuş okulu İstanbul Havacılık Kulübü'ne katıldı. Temel uçuş bilgilerini kazandığı PPL brövesini aldı. 2007'de Ticari Pilot ve Aletli Uçuş brövesi, 2008'de ATPL (Hava Yolu Nakliye Pilotu) aldı. Ayrıca helikopter, deniz uçağı ve planör kullanmayı da öğrendi. Neden böyle bir yol izlediğini şöyle anlatıyor: "Havacılığa meraklı birinin iki yoldan birini seçmesi gerek; amatör pilot olarak kalmak ya da profesyonel olmak. Profesyonel olan, bu işi para karşılığı yapar. Amatör ise zevki için. Amatörseniz, temel pilot brövesini (PPL) almanız yeterli. Bu, uçuş için her türlü imkanı verir. Ben diğer yolu tercih ettim çünkü tüm uçak modellerini merak ediyor, kendimi geliştirmek istiyordum. Bir de dünya turu yapma hedefim vardı. Eğer belli bir seviyeye gelinmezse bunu yapmak çok zor. Havacılığın her türlü detayını bilmek gerek. Bu yüzden havacılıkla ilgili her şeyi öğrenmeye çalıştım."

İlk brövesini aldığından beri tek hayali dünya turu yapmaktı. Hedefi, yolculuğa tek motorlu uçakla çıkmaktı: "Dünya turu için rota hazırlarken çok fazla seçim şansınız olmuyor. Çünkü okyanus geçmeniz ya da doğuya doğru uçmanız şart. Dünya turu yapanların en büyük sıkıntısı okyanusları geçmektir. Çünkü hem uzun mesafedir, hem de meteorolojik raporlar sağlıklı olmaz. Örneğin Atlantik Okyanusu'nda meteoroloji verisi alınamıyor ve buzlanma fazla oluyor. Rotayı, ne kadar az deniz uçulursa o kadar iyi olur, diye planlamak gerek. Rüzgarı arkaya almak için de doğuya doğru gitmek daha doğru."

Böylece rotasını şu şekilde hazırladı: İngiltere, Avusturya, Bulgaristan, Türkiye, Ermenistan, Kazakistan, Moğolistan, Rusya, Alaska-ABD, Kanada, Grönland, İzlanda, İskoçya ve yine İngiltere. Tüm geziyi 37 günde, 141 saat uçup 28 bin 115 kilometre yol katederek bitirdi. Bundan sonra da aynı turu 37 değil, 7 günde bitirmeyi planlıyor.


button 1  2  >>|